Ωράριο Διδασκαλίας

• 5η ώρα11:30 - 12:10
  • 6η ώρα12:18 - 12:57
  • 7η ώρα13:02 - 13:41

Εξαγωγή του βαθμού προαγωγής και απολυτηρίου (Γενικός Μέσος Όρος)

1. Για όλες τις τάξεις του ΕΠΑ.Λ., ο Γενικός Μέσος Όρος (Γ.Μ.Ο.) προκύπτει
    από το Μέσο Όρο (Μ.Ο.) των βαθμών ετήσιας επίδοσης του μαθητή όλων των μαθημάτων που είναι γραπτώς εξεταζόμενα και εκφράζεται με προσέγγιση δεκάτου.
  2. Για τα μαθήματα τα οποία δεν εξετάζονται γραπτώς ο βαθμός ετήσιας
    επίδοσης των μαθητών σε αυτά αναγράφεται στο απολυτήριο ή αποδεικτικό, καθώς και στα υπηρεσιακά βιβλία.

Βαθμός Απολυτηρίου ΕΠΑ.Λ - Πτυχίου ΕΠΑ.Λ.

1. Βαθμός απολυτηρίου είναι ο Γ.Μ.Ο των μαθημάτων της Γ΄τάξης. Στο απολυτήριο αναγράφονται, εκτός από το βαθμό, ο τομέας και η ειδικότητα που παρακολούθησε ο μαθητής και οι βαθμοί ετήσιας επίδοσης των μαθημάτων της τελευταίας τάξης.
  2. Βαθμός πτυχίου για τα ημερήσια ΕΠΑ.Λ. είναι ο Μέσος Όρος των βαθμών ετήσιας επίδοσης των μαθημάτων ειδικότητας της Γ΄ τάξης.
  3. Στα ανωτέρω πτυχία αναγράφονται, εκτός από το βαθμό, ο τομέας και η ειδικότητα που παρακολούθησε ο μαθητής.
  4. Τα απολυτήρια και τα πτυχία εκδίδονται μια φορά και δεν αλλάζουν.

Προαγωγή , απόλυση και απόρριψη μαθητών, απόκτηση πτυχίου

1. Για την προαγωγή και απόλυση των μαθητών απαιτείται Γενικός Μέσος Όρος τουλάχιστον εννέα και πέντε δέκατα (9,5).
  2. Για την απόκτηση του πτυχίου απαιτείται Μέσος Όρος των βαθμών ετήσιας επίδοσης των μαθημάτων ειδικότητας της Γ΄ τάξης που είναι γραπτώς εξεταζόμενα τουλάχιστον εννέα και πέντε δέκατα (9,5) και σε κανένα από αυτά ο βαθμός ετήσιας επίδοσης να μην είναι μικρότερος του οκτώ (08).
  3. Οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης που δεν προάγονται παραπέμπονται σε ειδική εξεταστική περίοδο τον Σεπτέμβριο του ίδιου έτους και εξετάζονται γραπτά σε όλα τα μαθήματα στα οποία ο βαθμός ετήσιας επίδοσής τους είναι μικρότερος του εννέα και πέντε δέκατα (9,5). Στα μαθήματα που θέση γραπτού βαθμού επέχει ο βαθμός της εργασίας, το θέμα της προβλεπόμενης ατομικής εργασίας είναι το ίδιο με αυτό που τους είχε ανατεθεί. Οι μαθητές της Γ΄ τάξης που δεν απολύονται ή δεν λαμβάνουν πτυχίο ή και τα δύο παραπέμπονται σε ειδική εξεταστική περίοδο τον Σεπτέμβριο του ίδιου έτους και εξετάζονται ως ακολούθως:

α) Οι μαθητές που έχουν λάβει απολυτήριο και δεν έχουν λάβει πτυχίο, σε όλα τα μαθήματα της ειδικότητας στα οποία ο βαθμός ετήσιας επίδοσής τους είναι μικρότερος του εννέα και πέντε δέκατα (9,5).

β) Οι μαθητές που δεν έχουν λάβει απολυτήριο ή δεν έχουν λάβει ούτε απολυτήριο ούτε πτυχίο, σε όλα τα μαθήματα Γενικής Παιδείας και ειδικότητας στα οποία ο βαθμός ετήσιας επίδοσής τους είναι μικρότερος του εννέα και πέντε δέκατα (9,5).

γ) Οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης που δεν προάγονται, με την έκδοση των αποτελεσμάτων της ειδικής εξεταστικής περιόδου του Σεπτεμβρίου, επαναλαμβάνουν τη φοίτηση στην ίδια τάξη.

δ) Οι μαθητές της Γ΄ τάξης οι οποίοι, με την έκδοση των αποτελεσμάτων της ειδικής εξεταστικής περιόδου του Σεπτεμβρίου, δεν απολύονται ή δεν λαμβάνουν πτυχίο ή και τα δύο, δεν επαναλαμβάνουν τη φοίτηση, αλλά προσέρχονται σε γραπτή εξέταση στις εξεταστικές περιόδους του επόμενου σχολικού έτους και εξετάζονται σύμφωνα με τα οριζόμενα στην προηγούμενη παράγραφο.

Εξεταστέα ύλη είναι αυτή που έχει ανακοινωθεί για το έτος που προσέρχονται στις εξετάσεις, εκτός των μαθημάτων που τυχόν αντικαταστάθηκαν ή προστέθηκαν. Στα μαθήματα που αντικαταστάθηκαν οι μαθητές αυτοί εξετάζονται στην ύλη που είχε καθοριστεί κατά το σχολικό έτος της φοίτησής τους στην τελευταία τάξη.Οι παραπάνω μαθητές δεν εξετάζονται στα μαθήματα που προσετέθησαν.

Αν δεν απολυθούν ή δεν λάβουν πτυχίο ούτε το αμέσως επόμενο σχολικό έτος από αυτό της φοίτησής τους στη Γ΄ τάξη, μπορούν είτε να επαναφοιτήσουν στην ίδια ειδικότητα είτε να προσέλθουν στις εξετάσεις της τελευταίας τάξης οποιοδήποτε άλλο σχολικό έτος εξεταζόμενοι στα μαθήματα και στην ύλη που εξετάζονται οι μαθητές της ίδιας ειδικότητας της Γ΄ τάξης το συγκεκριμένο σχολικό έτος. Σε κάθε περίπτωση παραμένει αμετάβλητος ο βαθμός των τετραμήνων.